Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Porozmawiajmy o diakonii. Zaproszenie na cykl spotkań

2019-05-10 17:00:00 (ost. akt: 2019-05-09 19:01:26)

Autor zdjęcia: archiwum GO

LUDZIE/// Na naszych terenach różne denominacje religijne oraz kościoły, od wielu lat angażują się w życie społeczne regionu, działalność kulturalną, pomocową i charytatywną. Są one także znaczącą siłą napędową różnorodnych przedsięwzięć.

Na Warmii i Mazurach funkcjonują parafie Ewangelicko – Augsburskie, które znane są z działań pomocowych i zaangażowania w funkcjonowanie lokalnych społeczności. Wierni tych kościołów są często cichymi wolontariuszami, cechuje ich altruizm i bezinteresowność. Ich źródło tkwi zapewne w chrześcijańskim powołaniu i potrzebie okazywania miłości do drugiego człowieka. Ten zakres pracy jest określony terminem: diakonia. Jego wyjaśnienie znajdujemy w informatorze „Diakonia Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w RP”. Jej podstawą jest aktywna troska o ludzi słabych, bezbronnych, starych i dzieci, niepełnosprawnych, wszystkich potrzebujących opieki i wsparcia, znajdujących się w sytuacjach wyjątkowych czy konfliktowych, udzielanie pomocy i porady, a także podejmowanie działań, które koncentrują się na eliminacji przyczyn zagrożeń, wszelkich patologii i zła.

Ten charakter działalności ma swoją długą tradycję. Symbolizuję ją od lat krzyż w koronie zaprojektowany już w 1925 roku.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce prowadził zawsze służbę diakonijną w poszczególnych parafiach. Posiadał liczne zakłady opiekuńcze, szpitale czy też działające na terenie całego kraju ewangelickie diakonaty niosące pomoc potrzebującym. W całym regionie, niemal we wszystkich parafiach, opieką objęte były i nadal są, osoby w podeszłym wieku, schorowane, rodziny z dziećmi, oraz ci, co znaleźli się w nagłych sytuacjach kryzysowych.

W Sorkwitach będzie miał miejsce pierwszy odczyt na temat „Diakonia w Polsce wczoraj i dziś”. Tematykę przybliży słuchaczom Wanda Falk. Jest ona współautorką wymienionego już wydawnictwa. Pełni funkcję dyrektora generalnego Diakonii Polskiej. Mówczyni szerzej opisze narzędzia pracy, realizowane programy i opowie o podejmowanych działaniach. Po prelekcji zaplanowano poczęstunek i czas na pytania i rozmowy.

Organizatorzy zapraszają już 7 czerwca br. o godzinie 17. Spotkanie będzie otwarte dla wszystkich chętnych osób i odbędzie się w budynku Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Cały cykl rozmów objęty został honorowym patronatem starosty mrągowskiego Barbary Kuźnickiej Rogala.

(ABP)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages