Sobota, 7 grudnia 2019. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Saperzy w Warpunach rozminowywali... niewiedzę

2019-02-07 18:30:08 (ost. akt: 2019-02-07 19:08:10)

Autor zdjęcia: KPP w Mrągowie

W Szkole Podstawowej w Warpunach pojawili się żołnierze Patrolu Rozminowania nr 12 w Orzyszu w asyście mrągowskich policjantów. Okazja były zajęcia profilaktyczne dla młodzieży na temat zagrożeń związanych z niewypałami i niewybuchami.

Podczas niecodziennego spotkania profilaktyczno-edukacyjnego z policjantami i saperami uczniowie szkoły z Warpun poznali zawód sapera oraz sprzęt wykorzystywany przez nich w służbie.

— Saperzy przestrzegli uczniów przed niebezpieczeństwem pozostawionym po obu wojnach oraz sposobem działania w momencie wykrycia takiego niebezpiecznego obiektu. Omówili zasady postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów oraz innych niebezpiecznych przedmiotów — mówi Dorota Kulig, rzecznik mrągowskiej policji.

Podczas spotkania nie zabrakło także ciekawostek związanych z ekscytującym, ale i niebezpiecznym zawodem sapera.
Pomimo upływu blisko 74 lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane są najczęściej podczas prac polowych lub robót ziemnych na terenie całego kraju, są one nadal bardzo niebezpieczne.

Często są zardzewiałe i skorodowane. Wybuch może nastąpić w każdej chwili. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu!

W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Następnie neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce.

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający "pocisk" pamiętaj:
- nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego,
- jeśli jest wykopany - nie zakopuj go ponownie,
- natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość,
- powiadom policję! Pozostawienie niewybuchu to niebezpieczeństwo dla innych!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages