Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Co zrobić z niewybuchem? Mieszkańcy Sorkwit już wiedzą

2018-02-18 10:26:22 (ost. akt: 2018-02-19 18:16:41)

Autor zdjęcia: KPP w Mrągowie

W Sorkwitach odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat zagrożeń związanych z niewypałami i niewybuchami. Z mieszkańcami gminy spotkali się w tym celu policjanci z Mrągowa oraz żołnierze Patrolu Rozminowania nr 12 w Orzyszu.

Podczas spotkania profilaktyczno-edukacyjnego w Urzędzie Gminy w Sorkwitach saperzy przestrzegli uczestników przed niebezpieczeństwem pozostawionym po wojnach oraz sposobem działania w momencie wykrycia takiego niebezpiecznego obiektu. Omówili zasady postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów oraz innych niebezpiecznych przedmiotów. Opowiedzieli też kilka ciekawostek związanych z ich ekscytującym, a zarazem niebezpiecznym zawodem.

— Temat niezwykle ważny z uwagi na to, ze bardzo często takie niebezpieczne materiały odnajdowane są w ziemi na naszym terenie. Do jednej z takich interwencji doszło parę lat temu — przypomina Dorota Kulig, rzecznik KPP w Mrągowie. — Wtedy oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu z czasów II wojny światowej. Pocisk moździerzowy znaleziono w ziemi naprzeciw Urzędu Gminy w Sorkwitach. Ziemię tę przewieziono z Choszczewa i miała służyć do prac ogrodowych. Jednak przy porządkowaniu terenu okazało się, że leży w niej również niewybuch. Policjanci, którzy natychmiast przyjechali na miejsce, zabezpieczyli teren. Wyznaczyli oni strefę bezpieczną i wraz ze strażakami pilnowali bezpieczeństwa mieszkańców do czasu przyjazdu patrolu saperskiego z Orzysza. Saperzy jeszcze taego samego dnia wywieźli pocisk. Z uwagi na to, że leżał on w pobliżu drogi krajowej K16 policjanci na czas zabezpieczenia terenu wyłączyli czasowo jeden pas ruchu — dodaje oficer prasowy mrągowskiej policji.

Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Dlatego służby ciagle apelują o ostrożność i rozwagę. Chociaż minęło ponad 70. lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane są najczęściej podczas prac polowych lub robót ziemnych na terenie całego kraju.

Są one nadal bardzo niebezpieczne. Często zardzewiałe i skorodowane. Wybuch może nastąpić w każdej chwili. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Apel szczególnie dotyczy amatorów pozyskiwania złomu.

Warto pamiętać, że w przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce.

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający "pocisk":
- nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego,
- jeśli jest wykopany - nie zakopuj go ponownie,
- natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość,
- powiadom policję - pozostawienie niewybuchu to niebezpieczeństwo dla innych.

źródło: KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stary sorkwiczanim #2443953 | 94.254.*.* 19 lut 2018 09:33

    temat bardzo ciekawy, tylko ten pokaz nie w tym miejscu należało zrobić a właśnie w miejscowości Choszczewo gdzie od lat znajdowane są niewypały i niewybuchy, to tam trzeba było zrobić takie spotkanie mieszkańcom wsi, dzieciom z miejscowej szkoły, a tak na zdjęciu widać niewielkie zainteresowanie, głownie pracownicy UG, cel jak najbardziej pożądany - efekt mizerny.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages