Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

"Wieś z sercem" - Sorkwity. Strażacy przystąpili do projektu, by ratować ludzkie życie

2016-08-25 12:33:17 (ost. akt: 2016-08-25 13:34:42)
Druhowie z OSP Sorkwity

Druhowie z OSP Sorkwity

Autor zdjęcia: OSP Sorkwity

Druhowie z OSP Sorkwity przystąpili do wyjątkowego projektu "Wieś z sercem" w ramach którego na terenie ich remizy zamontowany zostanie defibrylator AED, ponadto będą prowadzone szkolenia dla mieszkańców z zakresu pierwszej pomocy. Zbiórka na sprzęt już ruszyła. O co dokładnie chodzi zapytaliśmy Martę Kopaniec, prezesa OSP Sorkwity.

— Co to za inicjatywa i dlaczego zdecydowaliście się do niej przystąpić?
— Wieś z sercem to projekt realizowany we współpracy z Fundacją Ratujmy Życie, który powstał w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów przebywających na terenach wiejskich. Ideą kampanii jest budowanie świadomości i edukacja z zakresu pierwszej pomocy wśród mieszkańców terenów pozamiejskich oraz instalacja we wsiach i małych miejscowościach ogólnodostępnych defibrylatorów AED. Celem kampanii jest przedstawienie problemu nagłej śmierci sercowej i pokazanie, że walka z nią jest bardzo prosta: wystarczy uciskać klatkę piersiową i użyć automatycznego defibrylatora, który jest urządzeniem bezpiecznym i dziecinnie łatwym w użyciu — mówi Marta Kopaniec. — Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) skutkujące śmiercią rocznie dotyczy około 40 000 Polaków, z czego przeżywa zaledwie 2%. Wiele czynników wpływa na tak dramatyczne statystyki, m.in.: brak umiejętności udzielania pierwszej pomocy, strach przed działaniem w tym zakresie, brak dostępności specjalistycznych urządzeń ratujących życie, oraz znaczne odległości, które musi pokonać karetka pogotowia, aby dotrzeć do pacjenta. Szczególnie trudna sytuacja w tym zakresie dotyczy mieszkańców gmin, wsi i terenów wiejskich. Doświadczenie pokazuje, że to pierwsi świadkowie zdarzenia ratują ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na realizację projektu w Sorkwitach.

— Działa Pani w OSP i pewnie niejednokrotnie widziała skutki braku wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Czy uważa Pani, że podobne działania mogą przynieść spodziewane efekty i pozytywny oddźwięk w społeczeństwie?
— Może nie braku wiedzy, ale o swego rodzaju blokadzie wykorzystania tej wiedzy. Są obawy czy podejmując działania nie pogorszymy stanu poszkodowanego. W mediach i portalach społecznościowych wiele się mówi i prezentuje pierwszą pomoc. Wydaje mi się, że mówienie i prezentowanie to jeden ze sposobów utrwalania tej wiedzy, ale lepszym sposobem jest szkolenie praktyczne. Choćby ćwiczenie na fantomie ucisków - buduje to pewność siebie i przekonanie, że poradzimy sobie podczas rzeczywistych działań. W czerwcu w Sorkwitach organizowaliśmy Piknik Bezpieczeństwa i Zdrowia i miło było gdy na imprezie oraz po słyszeliśmy opinie, że mieszkańcy są zadowoleni, bo zapoznali się ze sposobami ratowania życia. Właśnie na tym pikniku pojawiło się po raz pierwszy urządzenie AED i narodziły się komentarze, że to bardzo pomocny sprzęt, łatwy w obsłudze i można by było u nas taki mieć.

— Z jakimi czynnościami z zakresu pierwszej pomocy ludzie radzą sobie najgorzej?
— W momencie zagrożenia życia człowiek w pierwszej chwili jest zablokowany i wtedy wydaje mu się, że nic nie wie i zrobi dodatkową krzywdę, jeśli zrobi cokolwiek. Wtedy zapomina o telefonie do służb ratunkowych i wpada w panikę. Ludzie boją się również odpowiedzialność karnej za niewłaściwe udzielenie pierwszej pomocy. Choć wydaje mi się, że chyba największym problemem właśnie jest podejmowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pojawiają się wątpliwości ile razy ucisnąć, ile wdechów, gdzie i jak uciskać.

— Co zyskają mieszkańcy Sorkwit dzięki temu projektowi?
— Główne korzyści wynikające z udziału w projekcie „Wieś z sercem”:
• wzrost bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości posiadającej defibrylator AED,
• integracja społeczna polegająca na budowaniu wartości jaką jest walka o zdrowie i życie,
• instalacja wysokiej klasy niezawodnego sprzętu wraz z oprzyrządowaniem,
• szkolenie z najlepszymi w Polsce, profesjonalnymi instruktorami i specjalistami
medycyny ratunkowej.

Defibrylator, który zostanie zakupiony w ramach akcji zostanie zamontowany w remizie strażackiej OSP Sorkwity. Oprócz tego przeprowadzone zostaną szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla mieszkańców wsi.
Więcej o zbiórce oraz o tym jak wpłacić pieniądze znajdziecie na fb OSP Sorkwity. Polecamy!


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages