Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Mężczyzna był agresywny wobec najbliższych, interweniowała policja

2016-07-12 14:23:38 (ost. akt: 2016-07-12 14:32:39)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

Policjanci zatrzymali awanturnika, po tym jak zachowywał się agresywnie wobec członków swojej rodziny. Mężczyzna był pijany. To kolejny taki przypadek, kiedy policjanci interweniują, by odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiary.

W niedzielę tuż przed godziną 18.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji został zaalarmowany o awanturze domowej w jednej z rodzin na terenie gminy Sorkwity. Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Zanim jednak weszli do mieszkania ujrzeli zgłaszającą. Jak się okazało, przestraszona kobieta uciekła z domu z obawy przed agresywnym mężem. Niestety nawet w obecności funkcjonariuszy mężczyzna nie poprawił swojego zachowania. 37-latek nadal był agresywny i wulgarny, prowokował kłótnię z domownikami. Dlatego, by zapewnić spokój rodzinie, funkcjonariusze zatrzymali krewkiego mężczyznę w policyjnym areszcie. 37-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie. Równocześnie rodzina zostały objęta procedurą Niebieskiej Karty.

: Każda rodzina ma jakieś problemy. Bywa tak, że te problemy są na tyle poważne, że konieczne jest zwrócenie się do kogoś po pomoc. Może być tak na przykład wtedy, gdy ktoś w rodzinie jest agresywny, bije lub w inny sposób krzywdzi członków rodziny. 

Dlatego, gdy czujesz, że Tobie lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo, gdy ktoś robi Ci krzywdę zawsze masz prawo zawiadomić o tym policjantów. 

Telefon na policję w momencie gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem aby zmienić sytuację w domu. Policja ma zapewnić bezpieczeństwo, może również założyć Niebieską Kartę. Pamiętać jednak należy, że procedura ta może zostać zainicjowana również przez przedstawiciela komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty (pedagoga szkolnego), służby zdrowia (lekarza), pomocy społecznej (pracownika socjalnego). 

Niebieska Karta jest informacją dla służb i opieki społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy. W związku z tym służby te mają określone obowiązki. Przede wszystkim przy Ośrodku Pomocy Społecznej lub Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostaje powołany zespół, który ma opracować strategię rozwiązania problemu przemocy w rodzinie. Poza tym dzielnicowy ma obowiązek nie później niż w ciągu 7 dni od założenia Niebieskiej Karty skontaktować się z daną rodziną. Ma rozpoznać sytuację i systematycznie ją monitorować, a także udzielać pomocy w trakcie kolejnych wizyt. 

W powiecie mrągowskim od 1 stycznia 2016 roku policjanci założyli 36 Niebieskich Kart. Po raz pierwszy procedurą objęto 26 rodzin. Natomiast u 10 rodzin, kartę założono po raz kolejny. 12 rodzin pochodzi z miasta, a 24 ze wsi. Według formularzy, przemocą dotkniętych jest 35 kobiet, 3 mężczyzn i 24 dzieci. Przemoc stosuje 32 mężczyzn i 4 kobiety. Niestety, aż 27 osób stosujących przemoc ma problem z alkoholem. Najczęstszym rodzajem przemocy jest przemoc psychiczna, a później fizyczna.

Źródło: KPP Mrągowo
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages