Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

108 km/h w terenie zabudowanym? Dla tego kierowcy to nie problem

2016-03-22 12:45:03 (ost. akt: 2016-03-22 12:54:43)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu zdjęcie ilustracyjne

Funkcjonariusze mrągowskiej drogówki odebrali na najbliższe 3 miesiące prawo jazdy kierowcy z Gdańska. Według policyjnego pomiaru prędkości kierowca jechał z prędkością 108 km/h w terenie zabudowanym.

W poniedziałek (21 marca) rano patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierującego osobowym volkswagenem. Mężczyzna jechał ulicą Olsztyńską w Sorkwitach z prędkością 108 km/h. W terenie tym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Za kierownicą pojazdu siedział 58-letni mieszkaniec Gdańska. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Przez najbliższe trzy miesiące mężczyzna nie będzie mógł korzystać z żadnego z uprawnień jakie posiada, czyli A, B, C, D, BE, CE, DE.

Dodatkowo za popełnione wykroczenie mężczyzna będzie tłumaczył się przed sądem.

Przypominamy, że w maju 2015 roku weszły w życie surowe kary dla kierowców.

Nowe przepisy: W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące. Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Tego samego dnia, policjanci zatrzymali na ulicy Skłodowskiej w Mrągowie do kontroli drogowej kierowcę volkswagena passata. 49-latek nie posiadał przy sobie prawa jazdy. Policjanci sprawdzili dane mężczyzny w policyjnych systemach. Wtedy wydało się dlaczego 49-latek nie posiada obowiązkowego dokumentu. Okazało się bowiem, że mężczyzna prowadził auto mimo sądowego zakazu trwającego od stycznia b.r. do stycznia 2017 roku. Tego dnia mężczyzna nie mógł kontynuować jazdy. Auto przekazano wskazanemu kierowcy.

Teraz mężczyźnie za popełnione przestępstwo grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

— Apelujemy do wszystkich kierowców, aby poruszali się po drogach z rozwagą. Prosimy pamiętać, że kierowcy, którzy jeżdżą w sposób nieodpowiedzialny, nie będą mogli liczyć na pobłażanie i mogą nawet pożegnać się ze swoim dokumentem upoważniającym do kierowania pojazdem — ostrzega policja.
KPP Mrągowo
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ad #1959876 | 37.152.*.* 22 mar 2016 20:47

  Jakby nazywał się Szmid i należał do PiS to byłby to pierwszy krok na drodze do ministerstwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. job #1959765 | 83.9.*.* 22 mar 2016 18:39

  myślał, że jak z gdańska to mu wolno -hahaha

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages