Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Od zmierzchu do świtu – szkolne warsztaty w Warpunach

2015-12-16 10:08:29 (ost. akt: 2015-12-16 10:37:14)

Autor zdjęcia: Archiwum SP Warpuny

Noc z 11 na 12 grudnia była dla uczniów klasy piątej Szkoły Podstawowej w Warpunach z siedzibą w Zyndakach wyjątkowa. Spędzili ją w szkole pod opieką nauczycielek: Katarzyny Polonis – Krysiak, Agnieszki Łosińskiej oraz Marzeny Pagi.

W ramach zadania „Odkrywam piękno Warmii i Mazur – dziedzictwo mojej „małej ojczyzny” w szkole w Zyndakach zorganizowano nocowanie połączone z warsztatami garncarskimi i ekologicznymi. Dwugodzinne warsztaty garncarskie poprowadziła Eleonora Toś z Kaflarni Warmińskiej w Marcinkowie (gm. Purda red.). Dzieci nauczyły się ręcznego lepienia glinianych form oraz miały okazję stworzyć gliniane wazoniki na kole garncarskim. Dostały również wypalone wcześniej figurki bab pruskich do pomalowania farbami akrylowymi. W trakcie malowania wysłuchały opowieści prowadzących warsztaty o zawodzie garncarza.

Następnie rozpoczęły się warsztaty ekologiczne. Na początek nauczyciele przeprowadzili pogadankę na temat tego, jak dzieci mogą same dbać o środowisko w najbliższym otoczeniu. Potem odbyły się konkursy: na przygotowanie eko - stroju
z różnego rodzaju odpadów: kartonów, starych gazet i plastikowych butelek oraz na eko-plakat. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem w trakcie pracy. Mimo pracowitego wieczoru noc okazała się zbyt krótka na to, by spać. Po seansie filmowym uczestnikom imprezy wystarczyły 3 godziny snu.

Drugi dzień uczniowie rozpoczęli od ekologicznego śniadania z dbałością o segregację śmieci do odpowiednich worków oznaczonych kolorami. Po śniadaniu sprawdzali swoją wiedzę ekologiczną w trakcie gier planszowych. Na koniec odbył się apel, na którym rozdano nagrody.

Uczniowie zapoznali się z lokalną tradycją wytwórstwa rękodzielniczego (garncarstwo), uświadomili sobie bogactwo i piękno przyrodniczo-kulturowe Warmii i Mazur oraz zrozumieli, jak mogą sami działać na rzecz jego ochrony.
Katarzyna Polonis - Krysiak

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages