Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Po pijaku wjechał w tył skody i odjechał do domu

2015-11-16 09:47:35 (ost. akt: 2015-11-16 09:54:57)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 grozi 51-letniemu kierowcy volkswagena. Mężczyzna wjechał w tył skody i jak gdyby nic odjechał z miejsca zdarzenia. Szybko jednak wydała się przyczyna jego niewłaściwego zachowania. Okazało się bowiem, że mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W piątek tuż przed godziną 16.00 oficer dyżurny mrągowskiej komendy otrzymał informację o kolizji drogowej, do której doszło na ulicy Plażowej w Sorkwitach. Tam kierujący osobowym volkswagenem nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającej go skody, w wyniku czego uderzył w jej tył.

Według zgłaszającego, sprawca tego zdarzenia odjechał z miejsca kolizji. Zatrzymał się dopiero przy swojej posesji. Zgłaszający, który pojechał za nim próbował dowiedzieć się, dlaczego tak ten zareagował. Sprawa wyjaśniła się, gdy poczuł od kierowcy volkswagena zapach alkoholu. Wtedy natychmiast zaalarmował policję.

Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego. Zbadali stan trzeźwości 51-letni kierowcy volkswagena. Badanie wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu. Podczas kontroli okazało się również, że mężczyzna prowadził auto bez obowiązkowych dokumentów, czyli prawa jazdy, ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego.

Za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15. Nie uniknie także odpowiedzialności za popełnione wykroczenia, czyli spowodowanie kolizji drogowej i brak obowiązkowych dokumentów.
KPP w Mragowie

Uwaga od maja br. zmieniły się przepisy!

Kierowanie w stanie nietrzeźwości
W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10.000 złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, że o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wujek dobra rada #1859099 | 217.99.*.* 16 lis 2015 20:56

  emocje jak na grzybacg

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ??? #1859084 | 83.24.*.* 16 lis 2015 20:39

  Cóż to za AS ??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #1859083 | 83.24.*.* 16 lis 2015 20:39

  Któż to taki?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages