Piątek, 17 sierpnia 2018. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Ekologiczna kotłownia już gotowa. Zobacz zdjęcia!

2013-10-09 10:32:03 (ost. akt: 2013-10-09 10:55:14)
- Inwestycja z pewnością przyczyni się do obniżenia zużycia oraz kosztów wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej - mówi wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski

- Inwestycja z pewnością przyczyni się do obniżenia zużycia oraz kosztów wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej - mówi wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski

Autor zdjęcia: Marian Modzelewski

Gmina Sorkwity może pochwalić się najnowocześniejszym systemem grzewczym jakim jest kotłownia na biomasę. Kotłownia dostarcza ciepło do budynków Szkoły, Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminnego Ośrodka Kultury i budynków znajdujących się na sorkwickim osiedlu. Oficjalne otwarcie obiektu odbędzie się 14 października, o godzinie 14.00.

Kompleksową modernizacja systemu grzewczego z zastosowaniem Odnawialnych Źródeł Energii to pierwsza tak duża inwestycja gminy Sorkwity z wykorzystaniem OZE, która pozwoliła wdrożyć jeden z najnowocześniejszych systemów grzewczych w kraju. To także największe zadanie zrealizowane przez Gminę Sorkwity w ciągu ostatnich lat.
- Projekt polegał na przebudowie kotłowni olejowej na źródło ciepła opalane biomasą - wyjaśnia wójt Gminy Sorkwity, Józef Maciejewski. - W ramach inwestycji zamontowano instalację solarową i wybudowano przyłącze cieplne. Wybudowano magazyn przy kotłowni oraz magazyn główny przeznaczony na gromadzenie i dosuszanie biomasy. Zakupiono urządzenie do przygotowania zrębek: ciągnik z ładowaczem czołowym, dwie przyczepy i rębak. Dodatkowo, w budynkach Szkoły, Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnego Ośrodka Kultury przeprowadzono termomodernizację - ocieplono ściany zewnętrzne i ściany piwnic, ocieplono dach i strop nad piwnicą, wymieniono okna wraz z montażem nawiewników higrosterowanych.
Łączne nakłady finansowe związane z realizacją projektu wyniosły ponad 3,5 miliona złotych (3 689 791 zł). Ze środków europejskich pozyskano 2 951 832,80 zł, pozostała część kwoty w wysokości 737 958,20 zł stanowiła wkład własny Gminy Sorkwity.
- Inwestycja z pewnością przyczyni się do obniżenia zużycia oraz kosztów wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej - mówi Józef Maciejewski. - Przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczania powietrza. Dzięki wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej gmina uniezależni się od zewnętrznych dostawców paliwa i rosnących cen oleju opałowego i węgla. Już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców Sorkwit i gminy na uroczyste otwarcie kotłowni, które odbędzie się 14 października o godzinie 14.00.

Paweł Krasowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do sorkwiczanina? #1217949 | 83.9.*.* 13 paź 2013 21:25

  Mam wątpliwości czy to był twój kandydat na wójta skoro wyedukowały cię fakty mazur które z faktami nie miały nic wspólnego poza nazwą. Podobno referendum zorganizowali spontanicznie mieszkańcy a nie przeciwnicy. Pewnie nie powinien się bronić jak go opluwano i kolportowano gazetkę z fałszywkami. Nawiasem mówiąc wszystkie procesy wygrał. Ty swojego w tym czasie już Wójta broniłeś idąc na referendum. Uprawiasz potężną demagogię próbując zdyskredytować oczywisty sukces. Czy zejście z kosztów ogrzewania to sukces czy porażka? Czy stworzenie paru miejsc pracy to sukces czy porażka? Czy odnowienie parku maszynowego ZGKiM, termomodernizacja szkoły podstawowej, GOK i SP to sukces czy porażka. Obawiam się że nie jesteś jednak Sorkwiczaninem w przeciwieństwie do mnie bo byś wiedział co Wójt mówił na zebraniu. Wiedział byś kiedy my odczujemy korzyści z tej inwestycji. Wbrew twoim obawom mieszkańcy chwalą Wójta. Ty jednak zalatujesz tym Niemcem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. stary sorkwiczanin #1217302 | 83.9.*.* 13 paź 2013 01:22

  Ta cała wielka inwestycja to nie żaden sukces,to konieczność gdyż UG mógł zamknąć tę kotłownię wobec jej wyekspoatowania lub dalej ciągnąć i płacąc lub wręcz zalegając z płatnościami dla dostawcy oleju opałowego w momwncie kiedy finanse UG stały na bardzo złym poziomie. Można było przeprowadzić remont kotłowni za znacznie mniejsze pieniądze, ale aby dostać dofinansowanie projekt rozszerzono na docieplanie budynków należących do UG itp. Temu wszystkiemu przyświecał jeden cel obniżyć koszty ogrzewania i w rzeczywistości obniżyła je sobie UG, natomiast przeciętny mieszkaniec osiedla jakoś tego nie odczuł i dlatego nie mam za co chwalić UG i samego Wójta. Nie jestem pieskiem klauna z Niemiec, a w ostatnich wyborach obecny panujący Gminą był moim kandadatem. Czas zweryfikował mój punkt widzenia, a przede wszystkim okres przed i po referendum, sposób w jaki walczył i walczy z przeciwnikami obecnie panujący, a także fakty jakie przy okazji wyszły na światło dzienne - przynajmniej część z nich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. londyn #1216819 | 93.115.*.* 12 paź 2013 10:50

  Facet realizuje olbrzymia inwestycje, a pieski klauna z niemiec i tak będą szczekać. Brawo Panie Maciejewski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. stary sorkwiczanin #1216560 | 83.9.*.* 11 paź 2013 21:11

  zamiast ekologiczna kotłownia powinni nazwać ją ekonomiczną dla UG, mieszkańcom osiedla tak naprawdę powiewa jaka będzie kotłownia, gdyż liczą się tylko kosztyopłat jakie ponoszą, a te nie uległy zmianie i pewnie nie ulegną do jesieni przyszłego roku tj.do wyborów będzie ewentualna obniżka taką kiełbaską wyborczą. Tym sposobm zaoszczędziła Gmina ,choć pewnie ten wkład własny to kolejny kredyt, poza tym odnowili park maszynowy w ZGKiM, znależli dodatkowe prace dla tego zakladu po wporowadzeniu ustawy śmieciowej oraz zatrudnili kilku nowych palaczy,zeszli z kosztów ogrzewania wskazanych w artykule swoich nieruchomości - a więc wszystko jest w porządku /kosztem mieszkańców osiedla oraz pozostałych mieszkańców gminy/-chwalmy Pana.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kotłownina #1215796 | 31.63.*.* 10 paź 2013 21:29

  Wycinka przydrożnych drzew,krzewów {zdrowych),to nie jest biomasa tak pozyskany materiał do opalania nazwać można zerem (poczytać sobie trochę zanim coś napiszecie)Biomasa są to rośliny uprawiane z przeznaczeniem wytwarzania energii ,i inny komentarz jest tu zbędny,a przy okazji otwarcia ekologicznej kotłowni pytanie jest następujące -czy wykluczone jest spalanie w tej kotłowni np.tłuszczy,i białek bo to już nie jest takie ekologiczne choć jest pozbawione CO2 obnizenie kosztów dla mieszkanców od kiedy od 15 .10.2013r?

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages